U2FsdGVkX1+JQ7X6pa9vTPdw4hyJuFEnM9Q0PvJK1ZVyeM+F1gA0tO0m9csDFTvdwMFtKbezUF3pSr14J2lMkg==

Vancouver Island [Canada & USA]

Podróż do Courtenay.
8 Sierpnia 2012
⇒ Warszawa-Amsterdam-Calgary-Comox
29 Lipca 2013
⇒ Warszawa-Helsinki-Londyn-Vancouver
31 Lipca 2013 (rowerem)
⇒ Vancouver-Nanaimo-Courtenay
Podróż powrotna z Courtenay.

2-3 Września 2012
  Comox-Calgary-Amsterdam-Warszawa ⇒
10 Września 2013 (autem)
  Courtenay-Comox-Nanaimo-Vancouver ⇒
10-12 Września 2013
  Vancouer-New York-Helsinki-Warszawa ⇒
Nazwa wyspy
Vancouver Island , jest największą wyspą na oceanie Spokojnym, na wschód od Nowej Zelandii. Oryginalnie nazywana "Quadra i Vancouver Island"  nazwana tak przez Hiszpańskiego nawigatora Juan Francisco de la Bodega y Quadra [narodzonego 3 czerwca 1743 w Lima, a umarłego 26 marca 1794 w México] oraz Brytyjskiego oficera marynarki George Vancouver [narodzonego 22 czerwca 1757 w King's Lynn, Norfolk, a umarłego 10 maja 1798 w Petersham koło Richmond upon Thames, Surrey] wyspa ta została przez nich zbadana pod koniec XVIII wieku.

Wyspa ta otrzymała nazwę pochodzącą od 2 osób, Hiszpana Quadra i Brytyjczyka Vancouver, by złagodzić międzynarodowy incydent "Nootka Crisis" wywołany przez szereg zdarzeń które miały miejsce, latem 1789 roku. Spór en miał miejsce na terytorium grupy Mowachaht, plemiona Nuu-Chah-nulth.

Wyspa ma 460 km długości i w najszerszym miejscu ma 80 km szerokości, co daje 32 134 km [kwadratowe] powierzchni. Jest największą wyspą w zachodniej częsci Ameryki Północnej, oraz  43 wyspą co do wielkości na ziemi, w Kanadzie zajmuje miejsce 11, oraz jest drugą, po Montrealu, najbardziej zaludnianą wyspą w Kanadzie. W 2011 roku mieszkało na wyspie 759366 osób z czego prawie połowa [344630] w Victorii.  Gęstość zaludnienia to około 25 osób na kilometr kwadratowy.

Rdzenni mieszkańcy
Vancouver Island jest domem wielu ludów (wybrzeża Północno - Zachodniego Pacyfiku) od tysięcy lat. Występują tu grupy o języku: Kwakwaka'wakw, Nuu-Chah-nulth, Coast Salish.

  • Terytorium Kwakwaka'wakw obejmuje północne i północno -zachodnie Vancouver Island oraz przyległe obszary lądów. W 1780 roku było ich około 4,5 tysiąca, obecnie, choć potomków ich 5,5 tysiąca żyje, to jednak nawet 5% społeczności ma problem ze znajomością własnej kultury i historii, językiem posługiwać się umie mniej niż 300 osób.
  • Terytorium Nuu-Chah-nulth  obejmuje większość zachodniego wybrzeża. Nuu-chah-nulth (dawniej Nootka lub Nutka) grupa 15 spokrewnionych z sobą plemion, w 1995 było ich ojoło 6 tysięcy osób ( w 1770 było ich około 29 tysięcy.) W przeszłości mówili dialektami z rodziny wakash, jednak dziś mniej 150 osób posługuje się 1 z trzech dialektów. 
  • Terytorium Coast Salish obejmuje południową część wyspy, kończąc się wzdłuż cieśniny Juan de Fuca 

  • Podróż z Courtenay do Warszawy 2-3 IX 2012
  • Amsterdam (odwiedzony podczas powrotu) 3 IX 2012


Pierwszymi Europejczykami, którzy ujrzeli wyspę, byli prawdopodobnie marynarze z ekspedycji Francisa Drake'a. Drake prawdopodobnie natknął się na wyspę, płynąc na północ wzdłuż wybrzeża Ameryki Północnej, w trakcie swojej wyprawy dookoła świata w latach (1577-1580).
Odkrywcy i kupcy Hiszpanii, Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii i Ameryki zaczęli zapuszczać się na wody północno-wschodniego Pacyfiku w XVIII wieku. Wielka Brytania stopniowo wyparła innych konkurentów przez działalność swoich kompanii handlowych, obecność brytyjskiej floty i udane negocjacje w Europie. Największym konkurentem Wielkiej Brytanii była tu Hiszpania, której udało się utrzymać na wyspie przez kilka lat osadę Fort San Miguel. Była to jedyna osada hiszpańska na terenie obecnej Kanady.

W 1778 r. wyspę odwiedziła trzecia ekspedycja Jamesa Cooka. Uczestnikiem tej ekspedycji był George Vancouver, który w latach 1792-1794 dowodził kolejną ekspedycją, mającą za zadanie badanie wybrzeża Ameryki Północnej od Kalifornii do Alaski. Ekspedycja opłynęła wyspę, sporządziła dokładne mapy hydrograficzne, przeprowadziła profesjonalne pomiary topograficzne wyspy i opisała cały region. Dopiero w 1843 r. brytyjska Kompania Zatoki Hudsona założyła pierwszą brytyjską osadę o nazwie Fort Victoria. W 1846 r. traktat oregoński, wytyczający granice między terytoriami należącymi do Wielkiej Brytanii i USA, ostatecznie oddał wyspę w brytyjskie posiadanie. Na wyspie oficjalnie utworzono kolonię brytyjską w 1849 r. Kolonia utrzymała swoją samodzielność do 1866 roku, kiedy zjednoczono ją z Kolumbią Brytyjską na stałym lądzie. Od 1871 r. Wyspa Vancouver jest częścią Kanady.

Geografia Wyspy
Vancouver Island położona jest w południowo-zachodnim zakątku prowincji Kolumbia Brytyjska. Jest oddzielona od stałego lądu przez Johnstone Strait i Cieśninę Queen Charlotte na północny wschód, oraz przez cieśniny Georgia na południowym wschodzie, która wraz z cieśniną Juan de Fuca wzdłuż południowo-zachodnich brzegów, oddziela wyspę od Stanów Zjednoczonych. 
Straits of Georgia i Juan de Fuca, oficjalnie od niedawna są częścią morza Salish, które obejmuje zatokę Puget Sound, także! Na zachód od wyspy jest otwarty Ocean Spokojny, a na północ zatoka i cieśnina Queen Charlotte.

Pasma górskie idą wzdłuż długości wyspy, dzieląc wyspę na mokrą na zachodnim wybrzeżu i suchą po wschodniej stronie gór. Najwyższy szczyt jest Golden Hinde ma: 2195 m, jest położony w pobliżu centrum wyspy w Strathcona Provincial Park (Park ten jest najstarszym na wyspie, został założony w 1911 roku, jego powierzchnia to 2458.07 km kwadratowego, w 2000 roku ostał wpisany na listę UNESCO). Pozostałymi 2 tysięcznikami w obrębie parku, są:  Elkhorn Mountain (2166 m), Mount Colonel Foster (2129 m), Mount Albert Edward (2093 m). Ponadto poza parkiem są:  Victoria Peak (2163 m), Rambler Peak (2092 m), Mount McBride (2083 m), Kings Peak (2065 m), Mount Celeste (2041 m), The Comb (2040 m), Mount Filberg (2035 m), The Red Pillar (2035 m) i Mount Cobb (20031 m).

Mieszkańcy
Głównymi obszarami zamieszkania są następujące aglomeracje [podane liczby mieszkańców na 2011 rok]: Aglomeracja Wiktorii (359991 osób), Greater Nanaimo (98021 osób), Comox Valley (55213 osób), Cowichan Valley (43252 osób), Campbell River (36461 osób), Oceanside [Parksville-Qualicum Beach] (27822 osób), Alberni Valley (25465 osób).

Klimat
Na wyspie panuje najłagodniejszy klimat z pośród całej Kanady. Zimą na wybrzeżu  temperatura rzadko kiedy spada poniżej 1 ° C, w tym samym czasie w górach panuje piękna zima, doskonała do uprawy zimowych sporów. Latem w najcieplejsze dni zwykle jest między 28-33 ° C. Jeśli chodzi o opady, to wyspa ma szeroką-różnorodność od zachodu do wschodu, zachód wilgotny, wschód suchy. I tak średnia roczna ilość opadów na zachodzie w  Henderson Lake od 6650 mm,  do 640 mm na wschodzie w stolicy prowincji Victoria na południowy wschód Wybrzeża Peninsula Saanich

Geologia
Wyspa w większości składa się z wulkanicznych i sadowych skał które zostały utworzone na brzegu płyty tektonicznej "Kula" która obecnie zniknęła, miało to miejsce około 55 milionów lat temu, gdy wspomniana płyta tektoniczna, z wielkim impetem wsunęła się pod kontynent amerykański.  

Ekologia
Wyspa Vancouver leży w umiarkowanym tropikalnych biom -ie. Na południowych i wschodnich częściach wyspy, charakteryzuje to: Daglezja zielona (jodła) , Żywotnik olbrzymi, Arbutus (lub Madrone), Quercus garryana (dąb), Gaultheria shallon, Mahonia aquifolium (winogrona leśne), Manzanita. Vancouver Island jest miejscem w którym rosną najwyższe Daglezje zielone (jodły) na świecie. Ponadto w Centrum wyspy rosną inne tak zwane "wielkie okazy" iglastych drzew: Tsuga, Thuja plicata, Abies amabilis, Thuja occidentalis, Douglas fir, Abies grandis, Picea sitchensis, Western white pine. Oraz liściaste "wielkie odmiany" : Acer macrophyllum, Alnus rubra, Polystichum munitum, Vaccinium parvifolium.
Na wyspie żyje trochę: Roosevelt elk (coś na wzór Łosia), Marmota Vancouverensis (świstak), i rzadko białego wilka (Vancouver Island wolf). Rzeki i jeziora są znane z ogromnej ilości łowisk: Pstrąga, Łososia szlachetnego, oraz Pstrąga tęczowego. Lasy są pełne saren, królików, zajęcy i różnorodnego ptactwa, są tu np. Orły, Kolibry, ..; Żyje tu też najbardziej skoncentrowana w Ameryce północnej populacja Cougar (puma) i American black bear (czarnego niedźwiedzia). W morzu żyją wydry morskie, foki, walenie, wieloryby, orki i rekiny, regularnie na plażach spotyka się ostrzeżenia przed niejedzeniem trujących ostryg, których jest tu pełno, są też jadalne odmiany tych morskich, mieszkańców.