Genealogia

1.0) Jaki program wybrać?

Na rynku jest dostępnych wiele platform i programów. Wiele z nich jest podobnych do siebie, pewne z nich posiadają niewymierne korzyści. Omówię pokrótce wszystkie warte uwagi. Na początku możesz przechowywać swoje dane w notatkach, ale po jakimś czasie przestanie być to wygodne. Dość kluczową kwestią jest, aby wybrana platforma zapewniała eksport i import do GEDCOM.

1.1) MyHeritage

MyHeritage jest największa obsługującą język polski platformą genealogiczną w sieci. Tą Izraelską firmę założył w 2003 roku גלעד יפת  (Gilad Japhet) którego dziadkowie urodzili się w przedwojennej Polsce (Chaim Japhet - Białstok (dziś Polska), Rosa Braz - Olkieniki  w rejonie orańskim (dziś Litwa), Samuel Isaacson - Radoszkowicze w rejonie mołodeczańskim (dziś Białoruś), Chana Chwojnik - Różana, obwód brzeski (dziś Białoruś) https://www.myheritage.pl/pedigree-tree-2-2000001/pat-chwojnik-braz-isaacson-diskin-family ); początkowo siedziba firmy mieściła się w pokoju gościnnym, jegoż domostwa w בני עטרות  (Bene Atarot). Zarząd firmy: https://www.myheritage.pl/management/gilad_japhet

Dla nowych użytkowników MyHeritage posiada 4 typy abonamentu:

Dodatkowo użytkownicy, których konta zostały przetransferowane z innych platform a skutek konsolidacji rynku genealogicznego, posiadają nieco inne podtypy, i ograniczenia, np.: dawni użytkownicy MoiKrewni.pl nie posiadają limitów ilości osób, na żadnym z poziomów abonamenty.

Platforma oferuje szeroki dostęp do drzewa za pomocą dedykowanych aplikacji na systemy mobilne czy deskoptowe, a także klasycznie poprzez przeglądarkę internetową. Wspiera zarówno import, jak i eksport do standardu GEDCOM.

Platforma prócz intuicyjnego budowania, zarządzania genealogią, pozwala dzielić się nią z członkami paranteli, a także odkrywać rodzinę czy to za pomocą dopasowań wewnętrznych w obrębie serwisu czy zewnętrznych w obrębie innych wybranych, baz. Od 2015/16 jest także możliwe odkrywanie rodziny na podstawie DNA autosomalnego. Korzysta z niej około 92 miliony użytkowników, platforma obsługuje 42 języki.

Serwis MyHeritage jest namiastką portalu społecznościowego, do celów genealogicznych. Jeżeli nie chcesz, aby ktokolwiek mógł bez twojej wiedzy kopiować wprowadzane przez ciebie treści, nie katuj się!, wybierz inny serwis lub program offline, do budowy i zarządzania swoim drzewem. Swobodny przepływ informacji wprowadzanych przez użytkowników w ich prywatnych drzewach jest główną zaletą i niejako podstawową działalnością w okuł której cały serwis został zbudowany. Dzięki takiej funkcjonalności, o ile ktokolwiek z dalszej lub bliższej rodziny interesuje się genealogią, można w łatwy sposób nawiązać kontakt z daleką parantelą, jak i zaoszczędzić czas korzystając z dopasowań, na poszukiwanie w tym czasie, po archiwach, tego, czego nikt jeszcze nie opracował.

Jednakże istnieje możliwość zastrzeżenia pewnych danych przed oczyma innych szeczegóły ustawień prywatoności omówione w sekcji "MyHeritage - Poradniki" (kliknij)

1.1.1) MyHeritage - Zakładanie konta

Upewnij się! Czy kiedykolwiek, nie posiadałeś konta w serwisach takich jak Bliscy.pl, MoiKrewni.pl, Verwandt.de (i kilkunastu innych nieistniejących już portali genealogicznych),  ponieważ konta transferowe mają wynegocjowane, lepsze warunki aniżeli świeżo zakładane konta, między innymi nie posiadają limitu wprowadzanych osób.  Konto podstawowe zapewnia na wprowadzenie 250 osób, Premium na 2500 osób, PremiumPlus i kompletne, nie posiada limitów względem ilości osób. Być może twoje konto już istnieje w MyHeritage.

Aby założyć konto udaj się na  https://www.myheritage.com/ 

Podobnie jak Google i Facebook, w wersji angielskiej posiadają pierwszeństwo różnorakich opcji, które z czasem są implementowane w innych wersjach językowych lub niekiedy i nie!, Podobnie MyHeritage największą funkcjonalność posiada w wersji Angielskiej, aczkolwiek są to niuanse. Jeżeli jednak chciałbyś, z nich korzystać załóż, swoje konto na angielskiej wersji serwisu, lub na takiej, jaka chcesz.. PAMIĘTAJ, ŻE WYBRANY PODCZAS REJESTRACJI JĘZYK W DOWOLNEJ CHWILI MOŻESZ ZMIENIĆ, ZACHOWUJĄC NIEKTÓRE EXTRA ROZWIĄZANIA.  

1.1.2) MyHeritage - Zwiększenie bezpieczeństwa.

Niezależnie od tego, czy posiadasz konto od kilku lat, czy właśnie świeżo je utworzyłeś. Sprawdź poprawność swoich danych (e-mail, telefon, adres, Imie i Nazwisko, data urodzenia), a także zwiększ bezpieczeństwo swoich danych i konta zakładając dodatkowy poziom bezpieczeństwa. W tym celu przejdź do “ustawienia konta” i w sekcji “Uwierzytelnianie dwuetapowe (zalecane)“ kliknij “włącz”, zostaniesz poproszony o podanie swojego numeru, lub o połączenie z uwierzytelniającą aplikacją np. “Google Authenticator”. Podanie prawdziwych danych w tym daty urodzin zapewni, w razie kłopotów z kontem, ułatwienie kroków naprawczych. Może się zdarzyć, że w przypadku kłopotu z hasłem i e-mailem, jedyną drogą weryfikacji czy aby jesteście właścicielami swojego konta, będą właśnie te dane, które potwierdza jakikolwiek dokument wydany przez jakiekolwiek państwo. Warto jest zapisać sobie w prywatnym miejscu, dane logowania, a także numer ID konta. Znajdziesz go, na tymże samym panelu ustawień gdzie włączałeś uwierzytelnianie dwuetapowe.

Szerzej ten proces omówiony jest na podstronie "MyHeritage - 📓 Ochrona" (kliknij)

1.1.3) MyHeritage - Abonament

1.2) FamilySearch & GEDCOM

FamilySearch jest organizacją zajmującą się genealogią zarządzaną przez Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (MORMONÓW), powstałą w 1991 roku. To także MORMONI stworzyli standard wymiany informacji genealogiczne, obsługiwany przez większość programów genealogicznych GEDCOM w 1984 roku. Ostatnia wersja GEDCOM 5.5.1 pochodzi z 1999 roku. Dostęp do serwisu internetowego (FamilySearch.org) jest bezpłatny, a strona jest jedną z najczęściej odwiedzanych stron tego typu w internecie. FamilySearch oferuje także pomoc w centrach historii rodzinnej w ponad 70 krajach, w Polsce są 4 a w strefie do 200 km od granicy Polskiej, dodatkowe 9.

W przeciwieństwie do MyHeritage, w serwisie budujemy jedno wspólne drzewo, dlatego też niema możliwości eksportu i importu danych (GEDCOM), oczywiście dane osób żyjących są niewidoczne dla innych, ale osoby nieżyjące może edytować każdy.

Wielkim atutem FamilySearch jest posiadanie przez nich zeskanowanych mikrofilmów metryk z całego świata (oczywiście nie posiadają wszystkiego, ale jest to spory zasób) dodatkowo podobnie jak w MyHeritage, serwis ten znajduje dopasowania osób w innych serwisach.

1.2.1) FamilySearch - Zakładanie konta

Aby założyć konto udaj się na https://www.familysearch.org/register/ (Uwaga, serwis dostępny jest po Angielsku, Niemiecku, Francusku, Hiszpańsku, Włosku, Portugalsku, Rosyjsku, Koreańsku, Chińsku i Japońsku)

Do części zasobów serwisu jak np. do niektórych skanów, mają dostęp tylko członkowie Kościoła Mormonów.

1.3) GeneaNet & GeneWeb

1.3.1) GeneaNet - Zakładanie Konta

1.4) Geni

1.4.1) Geni - Zakładanie konta